Artykuły Nawigacja 


 

Click Here for more articles

Google
Panele podłogowe - poradnik
 Aneta Radzikowska, "Ładny Dom"
Paneli nie powinno się układać zaraz po kupnie - lepiej wstrzymać się z tym przez dwa-trzy dni. Przez ten czas panele powinny leżeć w pomieszczeniu, w którym będą układane, żeby się "zaaklimatyzować".
Trzeba zdjąć z nich folię, w którą są opakowane, ale lepiej nie zdejmować taśm czy sznurów, którymi są związane w pakiety - jeśli bowiem deski położy się luzem, mogłyby bardziej wyschnąć z jednej strony i wypaczyć się.
Co kłaść pod spód
Panele podłogowe - poradnik

Paneli nie powinno się układać zaraz po kupnie - lepiej wstrzymać się z tym przez dwa-trzy dni. Przez ten czas panele powinny leżeć w pomieszczeniu, w którym będą układane, żeby się "zaaklimatyzować".
Trzeba zdjąć z nich folię, w którą są opakowane, ale lepiej nie zdejmować taśm czy sznurów, którymi są związane w pakiety - jeśli bowiem deski położy się luzem, mogłyby bardziej wyschnąć z jednej strony i wypaczyć się.
Co kłaść pod spód
 
Panele powinno się układać na równym i suchym podłożu. Żeby uchronić panele przed przenikaniem wilgoci z betonowego podłoża, można rozłożyć na nim specjalną folię. Na to można położyć izolację akustyczną z płyt filcowych albo korkowych. Specjalne maty do układania pod panele polecają też producenci paneli.
Pływająca podłoga
Najważniejsza zasada obowiązująca przy układaniu paneli - układa się je jako podłogę pływającą, co znaczy, że nie przykleja się ich na stałe ani do podłoża, ani do ścian.
Między posadzką a ścianą trzeba pozostawić szczeliny. Panele nie mogą ciasno przylegać do ścian, bo kiedy pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych zwiększy się objętość podłogi, zacznie ona pękać na spoinach albo wybrzuszy się pośrodku pokoju.
Druga ważna zasada, którą trzeba uwzględnić przed położeniem paneli - trzeba je kłaść zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego, czyli prostopadle do okna. Dzięki temu miejsca złączeń paneli staną się mniej wyraźne.
Jak układa się panele
1. Pierwszą deskę paneli trzeba położyć w rogu pomieszczenia w taki sposób, żeby obydwie strony z wpustem znajdowały się przy ścianach.
2. Trzeba pamiętać, by pozostawić szczelinę dylatacyjną między deską a ścianą. Zazwyczaj jest to ok. 1-2 cm. Do wyznaczenia szczeliny dylatacyjnej używa się plastikowych albo drewnianych klinów włożonych ciasno między ścianę a panele; po ułożeniu całej podłogi wyjmuje się je.
3. Jeśli rząd nie kończy się równo z końcem panelu, trzeba go przyciąć. Należy to zrobić w następujący sposób - element, który będzie przycinany, ułożyć w rzędzie tak, żeby pióro znalazło się obok pióra, zaznaczyć w odpowiednim miejscu i odciąć, a następnie odwrócić ponownie, żeby strona przycięta znalazła się przy ścianie. Pozostała część odciętego elementu rozpoczyna następny rząd.
4. Jeśli chodzi o to, w jaki sposób nakłada się klej - na pióro czy we wpust - zdania są podzielone. Najczęściej przyjmuje się, że jeśli panele są laminowane, klej należy nakładać na pióro; jeśli klejone warstwowo - na górną część wpustu.
5. Po ułożeniu trzech pierwszych rzędów należy je ścisnąć klamrami montażowymi i pozostawić na kilka godzin; dopiero po tym układać kolejne rzędy.
6. Kolejne deski można dobijać młotkiem i drewnianym klockiem. Nie można jednak dobijać klockiem krawędzi z wpustem, żeby ich nie uszkodzić.
7. Dociskając panele, trzeba uważać, żeby nie zrobić tego za mocno; w przeciwnym razie mogą "wyskoczyć" do góry
8. Jeśli po dociśnięciu kolejnych desek klej wypływa na ich powierzchnię, trzeba go zetrzeć wilgotną ściereczką, tak by nie zostały zacieki. Nie można dopuścić, żeby zasechł na powierzchni paneli.
9. Kiedy cała podłoga będzie już ułożona, należy ją pozostawić przynajmniej na 24 godziny.
10. Klocki dystansowe wyjmuje się, kiedy klej zaschnie; brzegi podłogi wykańcza się wykończeniowymi listwami przypodłogowymi. Nie można ich jednak mocować do podłogi i ścian, żeby nie blokować ruchów paneli spowodowanych zmianą warunków atmosferycznych.
11. Brzegi paneli w miejscu, gdzie łączą się z innym rodzajem posadzki, maskuje się specjalnymi listwami, które niwelują różne wysokości podłóg (np. panele i terakota).
Układanie bez kleju
W sklepach znaleźć można także panele, które łączy się bez użycia kleju. Mają one tak skonstruowane wpust i pióro, że po złączeniu zatrzaskują się. Takie panele można zdemontować i ułożyć od nowa w innym miejscu. Możliwa jest też wymiana uszkodzonego elementu; możliwości takiej nie ma w wypadku paneli łączonych na klej.
Jak ułożyć pierwszy rząd paneli, jeśli ściana jest krzywa?
Jeżeli okaże się, że ściana, wzdłuż której układany będzie pierwszy panel, jest krzywa - odchylenia wynoszą kilka centymetrów - będzie to przeszkadzało w zachowaniu właściwej szczeliny dylatacyjnej. Można wtedy odpowiednio przyciąć panel. Najlepiej użyć w tym celu drewnianego klocka o szerokości wymaganej szczeliny. Trzeba "przycisnąć" do niego ołówek i przejechać wzdłuż ściany, przenosząc jej nierówności na panel. Następnie wyrzynarką można odciąć niepotrzebny fragment.
Uwaga! Wyrzynarkę trzeba prowadzić po spodniej warstwie panelu, żeby nie uszkodzić jego powierzchni.
Ile to kosztuje
Rynkowe ceny materiałów
Panele podłogowe laminowane z uszlachetnionej płyty wiórowej o ścieralności klasy AC3 - 16,9-28,6 zł/m kw.; o ścieralności klasy AC4 - 49,5-54 zł/m kw; z uszlachetnionej płyty HDF o ścieralności klasy AC3 - 21,8-35,9 zł/m kw.; z uszlachetnionej płyty HDF o ścieralności klasy AC3 łączone bez kleju - 36,5-42 zł/m kw.; z uszlachetnionej płyty HDF o ścieralności klasy AC4 - 42,9-65,8 zł/m kw.
Panele drewniane klejone typu "Bar" dębowe, bukowe, kl. I - 109,5-142 zł/m kw.; kl. II - 93-125 zł/m kw.
Ceny materiałów u producentów lub przedstawicieli handlowych (Stolarka Wołomin)
Podłoga warstwowo klejona o wym. 19x220 cm, dębowa, bukowa, klasy Ekstra - 135-138,4 zł/m kw.; dębowa, bukowa, brzozowa klasy Standard - 110-115 zł/m kw.; dębowa, bukowa klasy Natura - 90-92 zł/m kw.
Rynkowe ceny usług
Ułożenie paneli laminowanych wraz z listwami przypodłogowymi - 14-25 zł/m kw.; paneli drewnianych wraz z listwami przypodłogowymi - 16-30 zł/m kw.
Ceny zestawione na podstawie wydawnictw Sekocenbud opracowanych przez OWEOB Promocja Warszawa. Ceny bez VAT.